Charakter Białego owczarka szwajcarskiego

Ad. wzorca rasy...

"Żywy nigdy nie nerwowy, czujny. Łatwy do ułożenia, lubiący działanie".- To pierwsze zdanie we wzorcu Białego owczarka szwajcarskiego. Prawdziwe w 100%, bo takie powinny być BOSy. Co przez to rozumiemy? BOSy są psami bardzo energicznymi, potrzebują dużo ruchu. U dorosłego psa są to co najmniej dwa spacery dziennie, w trakcie których pies może się porządnie wybiegać.
"Czujny"- to bardzo dobre określenie. Często przyszli nabywcy moich szczeniąt pytają mnie czy BOSy to psy stróżujące i czy są w stanie obronić właściciela. Uważam, że biały owczarek to przede wszystkim idealny stróż, są to bardzo czujne psy, szczególnie w nocy. Nikt nie przemknie się koło naszej posesji niezauważony. Nie jest to jednak pies obronny, aczkolwiek większość osobników jest w stanie obronić właściciela. Psy te doskonale wyczuwają sytuację i dokładnie wiedzą ile i z jaką siłą należy zareagować

"Przywiązany do właściciela"- to prawda! Jest to rasa, która posiada niesamowity instynkt stadny, bardzo przywiązuje się do swojej rodziny. Nie jest to jednak "pies jednego pana" jak często określa się Owczarki niemieckie. Dla białasów całe "stado" jest równie ważne, a szczególnymi względami otaczane są dzieci. BOSy bardzo lubią maluchy i świetnie się z nimi dogadują, są wobec nich bardzo cierpliwe i chętnie, z delikatnością się z nimi bawią. Mają jednak niską tolerancję bólową, dlatego  należy od momentu pojawienia się małego psiaka w naszym domu pilnować nasze pociechy, żeby nie były w stosunku do szczeniaczka niedelikatne, Należy uczyć nasze pociechy, iż pies, a w szczególności szczenię również odczuwa ból i cierpienie, i że to nie jest interaktywna zabawka.

"Nigdy nie lękliwy lub agresywny"- to dwie najpoważniejsze wady charakteru z jakimi możemy spotkać się u Białego owczarka szwajcarskiego, dlatego warto jest zapoznać się z rodzicami przyszłego członka naszej rodziny.

Zobaczyć jak zachowują się dorosłe psy w hodowli, ponieważ szczenięta uczą się przede wszystkim obserwując zachowanie swojej matki, a także współczłonków stada. Psy lękliwe, a przede wszystkim agresywne nie powinny być używane w hodowli i rozmnażane! Życie z takim psem pod jednym dachem jest dla opiekunów trudne, łączy się z wieloma kłopotami i jest uciążliwe.

Biały owczarek szwajcarski może wykonywać wiele zadań, ale nie jest to rasa z predyspozycjami do któregoś konkretnego. Jest to rasa bardzo wszechstronna i można z nią uprawiać różne "kynosporty" oraz spędzać czas w różnoraki sposób, to jednak nie jest to typowa rasa do agility czy frisbee i używanie ich jako psów wyczynowych w tych dziedzinach nie jest najlepszym pomysłem, ze względu na ich masę i obciążenia wynikające z tych aktywności. Może być psem sportowym (np. dogtrekking, skijoring, canicross), aportującym, towarzyszącym, rodzinnym, a także przewodnikiem osoby niewidzącej, pracować w dogoterapii, oraz może być psem tropiącym, poszukiwawczym czy stróżującym, świetnie sprawdzają się również jako psy pasterskie.

Reasumując jest to rasa bardzo wszechstronna i chętna do pracy z człowiekiem. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie! Jednakże nie jest to rasa dla osób nerwowych i niecierpliwych, ponieważ jak już wspominałam są to psy wrażliwe i nie można obchodzić się z nimi agresywnie i nerwowo. Powoduje to często wycofanie i lękliwość, w skrajnych przypadkach agresję, a błędy wychowawcze bardzo trudno wyeliminować. Z drugiej jednak strony potrzebują stabilnego, pewnego siebie przewodnika, na którym w razie jakichś niedoskonałości charakteru mogą się wesprzeć. BOSy bardzo chętnie się podporządkowują i ufają człowiekowi. Należy pamiętać, że jest to duży pies i należy go tak traktować. Trzeba pamiętać, że to owczarek a nie piesek ozdobny i do towarzystwa.

Najlepiej chodzić z cukierkami w kieszeni...

"Cukierkami nazywam psie smakołyki i zawsze mam je przy sobie w kieszeni. Jest to bardzo przydatne w szkoleniu i życiu codziennym. Kiedy wołam psy, one przybiegają bez zastanowienia, ponieważ wiedzą, że dostaną nagrodę. Nie mam więc problemu z odwołaniem moich psów, są zawsze skupione na mojej osobie i nic w otoczeniu nie jest w stanie odwrócić ich uwagi, bo przecież "grzebię" w kieszeni. Oprócz smakołyków, taką nagrodą dla naszego pupila może być też zabawka, którą nasz pies lubi. Nic tak nie zacieśnia więzi jak wspólna zabawa. Pracując z psem nabieramy do siebie zaufania, pies nabiera pewności siebie. Dla owczarka nie ma lepszej nagrody niż zadowolenie swojego pana i wspólna praca. Niech to będzie nawet zwykłe aportowanie, które i właścicielowi i psu sprawia przyjemność. Żeby pracować z psem musimy uzyskać jego zainteresowanie naszą osobą i w tym właśnie mogą pomóc wszelkie nagrody. Trzeba być atrakcyjnym dla własnego psa! Pies musi skupić się na tym co robimy, co i w jaki sposób mówimy. Tonacja głosu jest bardzo ważna, gdyż pies może nauczyć się rozróżniać jedynie pojedyncze  słowa. Dlatego wypowiedziane z wściekłością "mój kochany pieseczek", będzie zrozumiane jako karcenie i odwrotnie powiedziane miłym głosem "niedobry pies" zostanie przez psa odebrane jako pochwała. Zdecydowanie bardziej czytelne, w zasadzie dla wszystkich zwierząt, są sygnały niewerbalne takie jak: postawa ciała, gesty, mimika.
Wracając do naszych "cukierków" w kieszeni, to zdecydowanie więcej ze szwajcarami zrobimy po dobroci, niż siłowo. Białasy są wrażliwymi, inteligentnymi, bardzo karnymi i chętnymi do współpracy z człowiekiem psami, dlatego należy obchodzić się z nimi z dużym wyczuciem, aby nie zniechęcić ich do ludzi. Jedno złe postępowanie może odbić się na psychice naszego pupila i rzutować na całe jego życie.

PHEME IMPERIAL SAFIJA Białe Wzgórza - pies przewodnik osoby niewidomej

W Niemczech mieszka nasza suczka z miotu P, po Lubie Białe Wzgórza i ARGOSIE (niemiecki reproduktor), która pracuje jako pies przewodnik osoby niewidzącej. Białych owczarków szwajcarskich pracujących z osobami niewidomymi jest niewiele, ponieważ wyszkolenie takiego psa jest bardzo trudne i kosztowne, a samo zwierzę musi mieć odpowiednie predyspozycje do tej pracy. Poniżej filmik jak wygląda życie takiego psa.